FOTEC Blog

Şarj İstasyonu Kurulumu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Şarj İstasyonu Kurulumu        Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elektrikli araçlar, çevre dostu ve sürdürülebilir bir alternatif olarak her geçen gün yaygınlaşmaya devam ediyor. Artan talep doğrultusunda, elektrikli araç şarj istasyonlarının sayısı da artış gösteriyor. Hâl böyle olunca, elektrikli araç kullanıcılarının güvenli ve verimli bir şekilde araçlarını şarj edebilmeleri için uygun bir altyapının sağlanması önem kazanıyor. İşte elektrikli araç şarj istasyonu kurulumu hakkında bilmeniz gerekenler:


Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurulumu


1. İdeal Konumlandırma

Elektrikli araç kullanıcılarının şarj istasyonlarına kolaylıkla ulaşabilmeleri için ideal bir konumlandırma, dikkate alınması gereken konuların başında yer alıyor. Ana yollar, alışveriş merkezleri, oteller ve iş merkezleri gibi yoğun geçiş noktaları; ideal konumlar arasında yer alıyor.


2. Güç Kaynağı

Elektrikli araç şarj istasyonları, yüksek güç gerektirebiliyor. Dolayısıyla, kurulum yapılacak yerde yeterli elektrik altyapısının bulunup bulunmadığını kontrol etmek ve elektrik şebekesinden yeterli güç sağlayabilmek için ihtiyaç duyulan altyapı çalışmalarını devreye sokmak da yapılacaklar listesinde başı çekiyor.


3. Teknik Gereksinimler

Elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulumu söz konusu olduğunda, teknik uzmanlık şart oluyor. Bu nedenle, kurulum sürecini yönetme işini elektrik ve inşaat alanlarında uzman kişilere teslim etmek; gereken tüm teknik gereksinimlerin karşılanması bakımından önemli oluyor.


4. Lisans ve İzinler

Elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulumu için belirli lisans ve izinlere ihtiyaç duyulabiliyor. Yerel yönetmeliklere uygun olarak gerekli izinlerin alınması; kurulum sürecinin kolaylıkla ilerlemesini sağlıyor.


5. Güvenlik Standartları

Elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulması aşamasında güvenlik standartlarına uyulması, hayati önem taşıyor. Kullanıcıların ve çevrenin güvenliği için yangın önleme sistemleri, topraklama sistemleri, acil durum aydınlatmaları gibi tüm önlemlerin alınması gerekiyor.


6. Şarj İstasyonu Seçimi

Çeşitli elektrikli araç şarj istasyonu modelleri arasından, kurulum yapılacak alanın ve kullanıcı profilinin ihtiyaçlarına uygun bir şarj istasyonu seçimi yapılmasında fayda bulunuyor. Yüksek kaliteli AC tipi şarj üniteleri, verimliliği esas alan DC ultra hızlı şarj istasyonları gibi seçenekler arasından ihtiyacınıza en uygun seçimi yapmak için web sitemize göz atabilir, FOTEC olarak hizmetinize sunduğumuz ürünlerimizi ve çözümlerimizi inceleyebilirsiniz.

7. Bakım ve Destek

Elektrikli araç şarj istasyonlarının bakımını düzenli olarak yaptırmak ve gerekli teknik destek hizmetlerini almak da olmazsa olmazlar arasında. Böylece, istasyonların verimli bir şekilde çalışmasını ve müşteri memnuniyetini sağlamak oldukça kolay olacaktır.


Elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulumu teknik bilgi ve deneyim gerektiren bir süreç olmakla beraber; doğru planlama, uygun konumlandırma ve güvenlik önlemleri sayesinde, elektrikli araç kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayacak etkili bir altyapı oluşturmak mümkündür. FOTEC olarak; ihtiyacınıza uygun ürünlerimiz, çözümlerimiz, kurulum ve kurulum sonrası hizmetlerimizle tüm aşamalarda yanınızda yer alıyor, temiz enerjiye ulaşımınızı kolaylaştırıyoruz.